Klučičí reprodukce byla ve škole trochu upozaděná. Důvodem může být fakt, že žena může otěhotnět a výuka se do jisté míry soustředila na prevenci nechtěného těhotenství. Jak se vyvíjí klučičí rozmnožovací soustava před porodem a po něm? Co všechno ovlivňuje testosteron?
Než se narodí chlapeček
Když do vajíčka pronikne spermie s chromozomem Y, bude se embryo a následně plod vyvíjet jako chlapec. Prvních pár týdnů se holčičí a klučičí zárodek vyvíjí stejně. Všechny části pohlavní soustavy mají u obou pohlaví totožný základ a zda se vyvine chlapec nebo děvče, to záleží na přítomnosti testosteronu. Během 8.týdne vývoje v děloze začnou buňky v základu gonád (z nich se u chlapce vyvinou varlata a u děvčat vaječníky) vyrábět testosteron, hormon, který způsobí, že se začne utvářet klučičí rozmnožovací soustava, tedy varlata, nadvarlata, chámovody spojující varle a močovou trubici a přidatné pohlavní žlázy, které budou později tvořit sekret, který společně se spermiemi tvoří ejakulát.Varlata vznikají v pánevní dutině zavěšeny na vazy (stejně jako vaječníky) a sestupují do šourku v posledních měsících těhotenství. Následně by se měla obě varlata nacházet v šourku trvale.
Od porodu do začátku puberty
Prakticky od narození mají chlapci vyšší testosteron než dívky, dále ho nemají stále stejně, což se odráží na výkyvech chování malých chlapců určitého věku (např.ve 3 letech bývá pokles testosteronu a chlapečci mívají něžnější období, které ovšem rychle odezní :-). Testosteron má velký vliv na vývoj mozku. Penis i varlata chlapců po porodu rostou, nicméně skokový růst nastává v pubertě. Až do puberty se ve varlatech chlapců netvoří spermie. Erekce jsou chlapci schopni již od porodu, nastupuje v různých i vůlí neovládaných situacích.
Puberta
Puberta u chlapců nastupuje ve věkovém rozmezí 9-14 let (v průměru v 11 letech) a jedná se zhruba o 3 roky trvající proces. Hladina testosteronu se v pubertě zvýší 30x. Co způsobí nárůst testosteronu: dvojnásobné zvětšení varlat a ztmavnutí kůže šourku, zahájení tvorby spermií, růst penisu do délky a následně do šířky, růst pubického ochlupení a následně výraznějšího tělesného ochlupení oproti dívkám, zvětšení hrtanu a snížení hlasu. U chlapců dochází během puberty k výraznému tělesnému růstu. V pubertě nastupuje schopnost ejakulovat (při masturbaci/mimovolně ve spánku).
Jak vznikají spermie:
Na rozdíl od žen, u kterých se celoživotní zásoba vajíček ve vaječnících vytvoří před narozením a následně jen klesá, muži mají ve varlatech zárodečné buňky, které se od puberty neustále dělí a dávají vznik spermiím. Vývoj od zárodečné buňky k hotové spermii připravené vyrazit za dobrodružstvím trvá cca 3 měsíce. Každý den vznikne cca 1 milion nových spermií. Délka vývoje spermií je důležitá z praktického hlediska: jednak při užívání léků zhoršující kvalitu spermií má význam počkat 3 měsíce, až se spermie kompletně obmění, jednak při snaze o zlepšení kvality spermií pomocí režimu či doplňků stravy čekáme obdobně.
Reprodukční období muže
Muž/chlapec je schopen počít potomka ve chvíli, kdy je schopen ejakulovat. Plodnost trvá až do andropauzy, což je obdoba menopauzy u žen, a to průměrně ve věku 50-55 let,kdy dochází k poklesu testosteronu.Více o andropauze zde.U některých mužů andropauza nastupuje mnohem později. V Guinessově knize rekordů je zapsán Ind, který zplodil své poslední dítě v 90 letech. Ovšem i mužská plodnost s věkem klesá a naopak vzrůstá pravděpodobnost početí potomka s genetickou vadou.