Neplodnost je pravděpodobně důvodem, proč jste zavítali na Plodnici. Jedná se o neschopnost počít a v případě ženy též donosit a porodit dítě přirozeným způsobem.
Plodná žena je žena, která dokáže přirozeným způsobem se zdravým mužem počít, dále donosit a porodit životaschopné dítě. Plodný muž je muž, který je schopen přirozeným způsobem se zdravou ženou počít dítě.
Opakem plodnosti je neplodnost, která může být relativní (v takovém případě lze pomocí lékařských zákroků neplodnost obejít a u ženy těhotenství z vlastních vajíček a u muže z vlastních spermií dosáhnout) a absolutní (zde u dané ženy či muže ani pomocí metod asistované reprodukce těhotenství dosáhnout nelze).
Primární neplodnost= stav, kdy v minulosti nebylo dosaženo těhotenství, a to ani biochemického. Sekundární neplodnost= stav, kdy v minulosti bylo těhotenství dosaženo (sem se schovají i např.opakované spontánní potraty).
Neplodný pár
O neplodném páru hovoříme ve chvíli, kdy muž a žena při pravidelném nechráněném pohlavním styku po dobu 1 roku nedosáhnou početí. Hranice jednoho roku byla stanovena Světovou zdravotnickou organizací, definice dle WHO zde.
V léčbě neplodnosti je pacientem právě neplodný pár, nikoliv neplodná žena či neplodný muž.
Neplodný pár před zákonem
Legislativně je pojem neplodného páru ošetřen Zákonem 373/2011 Sb. (Zákon o specifických zdravotních službáchách, Plné znění zákona zde:, a to pro účely poskytování služeb asistované reprodukce.
(1) Umělé oplodnění lze provést ženě v jejím plodném věku, pokud její věk nepřekročil 49 let, a to na základě písemné žádosti ženy a muže, kteří tuto zdravotní službu hodlají podstoupit společně (dále jen „neplodný pár“).
Zde se dozvídáme, že metody asistované reprodukce smí v současné době v ČR využít pouze muž a žena, nikoliv stejnopohlavní pár či single žena. Pár nemusí být ve společném manželství a není ani na překážku, pokud jsou v manželství s jinou osobou. Nesmí k sobě být v příbuzenském vztahu vylučujícím možnost uzavření manželství.
Věk ženy nesmí přesáhnout 49 let (služby asistované reprodukce smí být poskytnuty ženě do dne jejích 49.narozenin) nemáme zde ovšem stanoven minimální věk pacientky. Pomoci si pomůžeme zákonem Zákon 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů
§ 15 (3) Ze zdravotního pojištění se zdravotní služby poskytnuté na základě doporučení registrujícího poskytovatele v oboru gynekologie a porodnictví v souvislosti s umělým oplodněním, jde-li o formu mimotělního oplodnění (in vitro fertilizace), hradí a) ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 let do dne dosažení třicátého devátého roku věku, b) ostatním ženám ve věku od 22 let do dne dosažení třicátého devátého roku věku, nejvíce třikrát za život, nebo bylo-li v prvních dvou případech přeneseno do pohlavních orgánů ženy nejvýše 1 lidské embryo vzniklé oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy, čtyřikrát za život.
Zde se dozvídáme, že pro ženy je stanoven minimální věk, u kterého pojišťovna za splnění daných podmínek léčbu uhradí.
Z výše citovaného vyvozuji,že pokud by se 18letá žena s průchozími vejcovody rok snažila s partnerem spontánně otěhotnět a nebyla úspěšná, může služeb asistované reprodukce využít jako samoplátce, v praxi se ale s takto mladými pacientkami spíše nesetkáme.
Muž i žena musí být právně způsobilí, tudíž musí přesáhnout věk 18 let a nesmí být právní způsobilosti zbaveni. Horní věková hranice pro muže není stanovena, navzdory tomu, že i plodnost muže s věkem prokazatelně klesá.
Nyní už máme představu, co je neplodný pár a příště se můžeme vrhnout na poruchy plodnosti.